Info- ja võrguühiskond

See on teema, millest andekamad humanitaarsed inimesed kirjutavad raamatuid, ja seda pole kindlasti võimalik käsitleda teistele teemadele keskendunud inimese poole üheleheküljelise esseega. Infoühiskond oli veel mõned kümnendid tagasi pea olematu. Majandusgeograafiat õppides saime teada, et on olemas agraarühiskond, industriaalühiskond ning selle edasiarenduseks peaks tulema infoühiskond. Viimane tundus olema midagi õhus hõljuvat ja võimatut ning kuna Eesti ei ole kunagi olnud ja ei saagi olema suur tööstusriik, siis infoühiskonnani jõudmine tundus üha raskem. Meeletu industrialiseerimise vahele jätmine ja kiire hüpe infoühiskonnaks on saanud väikese Eesti alternatiiviks. 

Enamus mõistlikke inimesi on töömeelsed inimesed- üks korralik kodanik ju peab lihtsalt korralikult tööl käima. Aga kui nüüd tähenärijalik olla, siis ma ju kasutasin tegusõna „käima“, mitte töötama. Tänapäeval võib töölkäimine olla väga ebaproduktiivne ja sageli võiks küsida, et kas see on tegelik, sotsiaalmajanduslikult vajalik ja tulemuslik töö, arvestades, et töölkäimisega kaasnevad ka transpordikulud. Enamik töökohti nõuavad loomulikult veel töölkäimist, aga just kontoritöö saab sageli tehtud kodus, kus on võimalik isegi paremini keskenduda. Kodutööle ei pea eelnema segadust tekitav tööleminek ja kodutöö võib olla tihti isegi pikemaajalisem kui konkreetsel ajavahemikul esmaspäevast reedeni töötamine. Kodune töötamine nõuab ka kohusetunnet, vastutust ja enesedistsipliini. 

Isegi põllumajanduses suudetakse näiteks traktoreid ja teisigi masinaid väga täpselt juhtida distantsilt.

Seda kõike võimaldab ikka Internet ning seda lihtsalt võrguks nimetada on liiglihtsustatud. Internet ei ole enam juhmetega võrgustik – 5G võrk levib raadiolainetega enamasti rohkem kui 10 korda kiiremini ja Interneti saame ju vajadusel lausa taevast – Starlink on ka Eestis kättesaadav. Võib-olla tegeleb Eesti tulevikus vähem võrgundusega, kuna internetiühendus saadakse satelliitide kaudu. Sellisel juhul kaotaksime ilmselt ka küberturbeks vajalikku kontrolli. Võrguühiskond tähendab kindlasti midagi muud- see ei ole otseselt arvutivõrgundusega seotud, vaid on defineeritud kui mitme nähtuse märksõna, mis on seotud ühiskondlike, poliitiliste ja kultuuriliste muutustega, mida on põhjustanud võrgustatud, digitaalse info- ja suhtlemistehnoloogia levik.

Info- ja võrguühiskond on tänapäeval olemuslik ning antud teema vajab tuleviku efektiivsemaid korraldusi silmas pidades põhjalikumat sotsioloogilist ja majanduslikku uurimist. 

 

 

Viited:

https://en.wikipedia.org/wiki/Network_society

https://et.wikipedia.org/wiki/Infoühiskond

 

Kommentaarid

Populaarsed postitused sellest blogist

Arendus- ja ärimudelid

IT proff ...?

Noppeid IT ajaloost