Arvutid ja paragrahvid II: litsentsid ja autoriõigused

 

Esialgselt ei vajanud infotehnoloogia reguleerivaid seadusi, määrusi ega paragrahve. Arendustegevus toimus suhteliselt isoleeritult ülikoolides või suurfirmades, nagu näiteks IBM või Bell Labs,  ning seda võis käsitleda teadlaste huvina või heategevusena. Esimeste toodete turule jõudmine tõi kaasa hilinemisega vähem seadusi ning mida aeg edasi, seda rohkem antud valdkond seaduste poolt reguleerimist vajas. 

Litsents tähendab intellektuaalomandi valdkonnas kasutusõigust, mille autor, autoriõigusega kaasnevate õiguste omaja või tööstusomandi eseme omanik annab litsentsisaajale oma intellektuaalse omandi kasutamiseks. Litsentsidest eristatakse lihtlitsentsi, ainulitsentsi ja all-litsentsi. Lihtlitsentsi puhul on litsentsiandja õigustatud litsentsi objektiks olevat intellektuaalset omandit nii ise edasi kasutama kui ka andma selle kasutamiseks loa kolmandatele isikutele. Lihtlitsentse kasutatakse kõige sagedamini. Ainulitsentsi korral saab intellektuaalset omandit kasutada ainult litsentsi saaja ning litsentsiandja ei tohi seda ise kasutada ega võimaldada kasutamisõigust anda kolmandatele isikutele. All-litsentsi korral võib litsentsisaaja kasutamisõigust jagada ka kolmandatele isikutele, kuid seda tohib anda üksnes litsentsiandja nõusolekul. Veel võib kirjutada täislitsentslepingust, mille korral saadakse ainuõigus intellektuaalset omandit kasutada kogu lepingu aja jooksul. Ristlitsentslepingu puhul kasutatakse litsentside vahetamist ilma suurema rahalise arvelduseta. 

Intellektuaalomandi liigid on autoriõigus, autoriõigustega kaasnevad õigused ning tööstusomand. Autoriõigus on autorile kuuluvate isiklike ja varaliste õiguste kogum. Ühe käsitluse järgi autoriõigus kaitseb teoseid, Mandri- Euroopa (kuhu kuulub ka Eesti) autoriõigus käsitleb õigusi ennekõike teose autori seisukohalt. USA-s oli esialgselt autoriõiguste kaitse 14 aastat ning pärast seda sai seda pikendada veel 14-ks aastaks. Tänapäeval kehtivad Euroopa Liidus eksklusiivsed varalised õigused üldjuhul 70 aastat pärast autori surma. 

Autoriõiguse seaduse eesmärk on Eesti Vabariigis tagada kultuuri järjepidevus ja kultuurisaavutuste kaitse, autoriõigustel põhinevate tootmisharude areng ning luua autoritele teose esitajatele, fonogrammi tootjatele, raadio- ja televisiooniorganisatsioonidele, filmi esmasalvestuse tootjatele, andmebaasi tegijatele ja teistele käesolevas seaduses nimetatud isikutele soodsad tingimused teosta ja muude kultuurisaavutuste loomiseks ja kasutamiseks. 

Litsentsid ja autoriõigused peaksid julgustama andekatel inimesel olema oma valdkonnas produktiivsed ning mitte kartma loodu ärandamist või kuritarvitamist. Samuti vajab looming finantsilist turvalisust, mistõttu on selle kasutamisel nõutav vastav tasu. 

 

 

 

 

Kasutatud kirjandus: 

https://www.riigiteataja.ee/akt/810714

https://et.wikipedia.org/wiki/Litsents

https://et.wikipedia.org/wiki/Autoriõigus

 

 

Kommentaarid

Populaarsed postitused sellest blogist

Arendus- ja ärimudelid

IT proff ...?

Noppeid IT ajaloost